Aktualności

Oddasz krew chorym? Jest na to szansa. W niedzielę akcja „Wakacyjna Kropla Życia

Rocznie na świecie pobiera się ponad 54 mln litrów krwi, w Polsce ponad 700 tys., w woj. śląskim to jest ponad 52 tys. litrów. Tak wynika z danych przekazanych nam przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Liczby te pokazują jak dużo jest osób, które potrzebują pomocy i którym można uratować życie.
 
Okazją do tego jest ogólnopolska akcja „Wakacyjna Kropla Życia" zorganizowana przez Fundację im. reklama Agaty Mróz - Olszewskiej. W niedzielę, 23 sierpnia dotrze do Piekar Śląskich. Ambulans stanie przy Kopcu podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
 
Paweł Wróbel jest członkiem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP KWK „Julian". Ma na koncie ponad 67 litrów przekazanych chorym. - Krew oddaję już od 44 lat. Pomagam i mam z tego ogromną satysfakcję. Zachęcam innych, by też zrobili coś dobrego - mówi nam.
 
Akcja promuje krwiodawstwo, a przez to zwraca szczególną uwagę społeczeństwa na problemy niedoborów krwi w wakacje. - Krew jest potrzebna w szpitalach codziennie, ponieważ jest m.in. przetaczana pacjentom podczas zabiegów- mówi Agnieszka Tuszyńska z fundacji, koordynator „Wakacyjnej Kropli Życia". Osoby, które ulegają wypadkom tracą często sporo litrów krwi i im także jest potrzebna pomoc osób, które oddają krew honorowo - dodaje.
 
Podczas tegorocznej akcji, trwającej od 26 lipca, aż 191 osób oddało krew, jednakże chęć pomocy wyraziło niemal 240 osób. Przybyło 85,95 litrów. Do tej pory „Wakacyjna Kropla Życia" odwiedziła m.in. Katowice, Dąbrowę Górniczą, Wisłę, Nowy Sącz, Warszawę i Szczecin.
 
Jak twierdzą specjaliści, 450 ml krwi, które oddajemy jednorazowo, nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.Może za to uratować komuś zdrowie, a niejednokrotnie życie. A nam dać wiele satysfakcji z dobrego gestu.
 
Krwiodawca powinien czuć się dobrze i w ciągu co najmniej ostatnich sześciu miesięcy nie powinien przechodzić zabiegów, np. przekłucia uszu i innych części ciała, tatuażu lub poważnych zabiegów medycznych. W dniu oddania krwi ważne, aby zjeść lekki posiłek. Nie wolno oddawać krwi na czczo i pić alkoholu, a poprzedniego dnia należy wypić dużą ilość płynów. Wybierając się do punktu poboru krwi powinniśmy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Warunkiem do oddania krwi jest także odpowiedni wiek (między 18, a 65 rokiem życia ) oraz waga co najmniej 50 kg.
 
W akcje krwiodawstwa angażuje się wielu ludzi młodych. Ale nie tylko. - W ciągu roku akademickiego studenci organizują przy uczelniach barwne korowody, zachęcając do udziału w studenckich „Wampiriadach". Obserwuję także działalność klubów honorowych dawców oraz wielu osób, które „chwalą się osiągnięciami" w krwiodawstwie poprzez portale społecznościowe - mówi Agnieszka Tuszyńska, koordynator akcji „Wakacyjna Kropla Życia", działaczka w Fundacji im. Agaty Mróz-Olszewskiej. - Nie wiemy co nas czeka. Dzisiaj pomagamy, a jutro role mogą się odwrócić. Dlatego, jeśli tylko jesteśmy zdolni do pomocy w postaci honorowego dawstwa krwi - nie wahajmy się. Warto pomagać. Dobro powraca do nas ze zdwojoną siłą - dodaje.
 
Od początku tego roku do lipca do szpitali w regionie wydanych zostało 20 tys. litrów koncentratu krwinek czerwonych i 2,5 tys. litrów krwinek płytkowych, z czego do piekarskiej „urazówki" blisko 500 litrów koncentratu krwinek czerwonych. - Cieszy nas fakt, że coraz więcej dawców zgłasza się do nas częściej niż dwa razy w roku - Obecnie stanowią oni ok. 75 proc. ogólnej liczby dawców - wyjaśnia Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.
 

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/6242042,piekary-slaskie-oddasz-krew-chorym-jest-na-to-szansa-w-niedziele-akcja-wakacyjna-kropla-zycia,2,id,t,sa.html

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.