Aktualności

Światowy Dzień Krwiodawcy

W dniu urodzin Karla Landsteinera- austriackiego lekarza patologa i immunologa, obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy.
 
Naukowiec był laureatem Nagrody Nobla w 1930 roku za odkrycie ludzkich grup krwi. W 1901 roku odkrył występowanie w czerwonych krwinkach dwóch antygenów warunkujących zjawisko aglutynacji (zlepiania krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi (A, B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla. Dwa lata później jego uczniowie odkryli czwartą grupę krwi AB. W 1940 roku naukowiec wraz z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.
 
Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
 
Wszystkim Krwiodawcom składamy serdeczne życzenia, przede wszystkim dużo zdrowia, radości i satysfakcji z ratowania ludzkiego zdrowia i życia poprzez dawstwo krwi. Dziękujemy, że Jesteście, że poprzez Waszą prospołeczną postawę i chęć pomocy możemy wspólnie "budzić ludzkie serca na potrzeby innych".
 
źródło: wikipedia.pl
 

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.