Aktualności

Tour de Pologne

Szanowni Państwo,

 

z ogromną radością informujemy, że Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej nawiązała współpracę z organizatorem 72. Tour de Pologne, Grupą LangTeam. Dzięki współdziałaniu, w kilku miastach na trasie wyścigu będą mogli Państwo podzielić się cząsteczką siebie w ramach ogólnopolskiej akcji prospołecznej Wakacyjna Kropla Życia. Dziękujemy organizatorom za możliwość przeprowadzenia akcji oraz wsparcie i popieranie krwiodawstwa.

 

Każdego dnia wakacji Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa borykają się z problemem niedoborów krwi. Mamy nadzieję, że kibice kolarstwa, propagatorzy zdrowego trybu życia i wielu ludzi dobrego serca włączy się w pomoc dzieląc się kroplą krwi, co pomoże uratować zdrowie i życie niejednego potrzebującego.

 

Ambulanse do poboru krwi czekają na Was:

02.08. w godz. 10.00-15.00 w Warszawie, Parking przy Stadionie Narodowym, wejście od ul. Wybrzeże Szczecińskie

03.08. w godz. 12.00-17.30 w Dąbrowie Górniczej przy Placu Wolności, w miasteczku zawodów, tuż obok mety

04.08. w godz. 12.00-17.30 w Katowicach przy Spodku, tuż obok mety

05.08. w godz. 07.00-13.00 w punkcie poboru krwi w Nowym Sączu przy ul. Kazimierza Wielkiego 9a, tuż obok Rynku- meta zawodów

06.08. w godz. 07.00-13.00 w punkcie poboru krwi w Nowym Sączu przy ul. Kazimierza Wielkiego 9a, tuż obok Rynku- start zawodów

 

Jeśli możesz zostać krwiodawcą, nie zastanawiaj się zbyt długo,
zrób dla kogoś przelew życia!

 

72. TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR

„Łączymy stolice” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Tegoroczna edycja wyścigu rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie, a zakończy 8 sierpnia w Krakowie.

Tour de Pologne to największa cyklicznie organizowana sportowa impreza w Polsce. Należy do prestiżowego cyklu UCI World Tour zrzeszającego największe wyścigi świata. W 2014 roku historyczne zwycięstwo odniósł Rafał Majka – pierwszy Polak, który wygrał wyścig UCI World Tour – a wyścig obserwowało na trasie ponad 2,7 miliona kibiców. W pierwszym tygodniu sierpnia tego roku do Polski ponownie przyjadą czołowi kolarze świata. Na starcie 72. Tour de Pologne stanie 17 zawodowych grup UCI World Teams, a także Reprezentacja Polski oraz drużyna CCC Sprandi Polkowice.

Uroczyste otwarcie wyścigu nastąpi na błoniach PGE Narodowego w Warszawie skąd kolarze wyruszą na trasę pierwszego etapu. Liczy on 122 kilometry i składa się z dziesięciu rund, na których kolarze będą pokonywać między innymi słynny podjazd ulicą Karową. Na mecie na Placu Teatralnym o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. Drugiego dnia wyścigu kolarze przejadą trasę o długości 146 kilometrów z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej zahaczając o malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Etap trzeci rozpocznie się w Zawierciu, które obchodzi setny jubileusz nadania praw miejskich. Po przejechaniu 166 kilometrów zawodnicy będą finiszować w Katowicach, czyli „świątyni sprintu”. Przed rokiem w stolicy Górnego Śląska Jonas Van Genechten pobił rekord prędkości w historii Tour de Pologne osiągając na finiszu niemal 81 km/h.

Po trzech płaskich etapach 72. Tour de Pologne wjedzie w góry. Czwartego dnia rywalizacji kolarze przeniosą się ze Śląska do Małopolski. Wystartują w Jaworznie, a po drodze przejadą między innymi przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki. Meta 220-kilometrowego etapu znajduje się w Nowym Sączu. Jedno z najstarszych miast Małopolski będzie również miejscem startu piątego, najdłuższego etapu (223 km). Prawdziwym wyzwaniem będą na nim górskie premie na Głodówce, Zębie, a także na Gubałówce, która będzie nowym elementem trasy. Meta etapu tradycyjnie mieści się przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ukoronowaniem górskiej części 72. Tour de Pologne będzie szósty, królewski etap BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska. Na trasie znajduje się aż osiem Górskich Premii TAURON – kolarze cztery razy wjadą na Ząb i Ścianę BUKOVINA. Po 174 kilometrach będą finiszować na podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ostatni akcent 72. Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas w Krakowie. Na 25-kilometrowej trasie powinny się rozstrzygnąć losy całego wyścigu. W ubiegłym roku zwycięstwo wywalczył tu Rafał Majka. W tym roku także na Rynku Głównym w Krakowie poznamy triumfatora 72. Tour de Pologne UCI World Tour.

Sponsorem Głównym 72. Tour de Pologne jest SKANDIA – sponsor klasyfikacji generalnej i żółtej koszulki lidera. Sponsorzy Oficjalni to TAURON Polska Energia – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Góral – oraz Grupa LOTOS – sponsor klasyfikacji Najlepszy Polak. Z kolei Najaktywniejszy Zawodnik założy koszulkę Partnera Strategicznego – LOTTO. Sponsorem klasyfikacji i koszulki Najlepszy Sprinter jest Lang Team. Nagrodą główną dla zwycięzcy 72. Tour de Pologne UCI World Tour będzie samochód Hyundai Tucson ufundowany przez Oficjalnego Partnera – Hyundai Motor Poland.

72. Tour de Pologne będzie relacjonowany przez Telewizję Polską. W dniach 2-8 sierpnia TVP przeprowadzi transmisje z każdego etapu, a także pokaże kroniki wyścigu i odsłoni kulisy Tour de Pologne. Relacje radiowe zapewni Polskie Radio, a 72. Tour de Pologne będzie szeroko transmitowany przede wszystkim na antenie Radiowej Jedynki. Specjalną sekcję poświęconą Tour de Pologne stworzy Onet, a relacje z wyścigu pojawią się również w Przeglądzie Sportowym i dziennikach regionalnych Polska Press Grupa, a także serwisach naszemiasto.pl. O kampanię outdoorową zadba Cityboard Media, a promocję kinową przeprowadzi Cinema City.

Wzorem lat ubiegłych podczas Tour de Pologne będą rozgrywane imprezy towarzyszące. 7 sierpnia spod kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa wystartuje Tour de Pologne Amatorów. To wyjątkowy wyścig, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę miłośników rowerów. Główną atrakcją jest fakt, że uczestnicy pokonują dokładnie tę samą rundę, na której kilka godzin później walczą zawodowi kolarze. Trasa tegorocznej edycji Tour de Pologne Amatorów liczy 38 km, a na kolarzy amatorów czekają niezwykle wymagające podjazdy na Ząb i Ścianę BUKOVINA. Tour de Pologne Amatorów to również impreza prospołeczna – część opłaty startowej przeznaczana jest na Fundację Ewy Błaszczyk AKOGO?

Tour de Pologne to nie tylko prestiżowy wyścig zawodowców, to także świetna okazja do promocji kolarstwa wśród najmłodszych. To właśnie z myślą o nich po raz kolejny będzie organizowany Nutella Mini Tour de Pologne – cykl wyścigów, który dla wielu dzieci jest początkiem rowerowej przygody. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Nowym Sączu, Zakopanem i Krakowie. Podobnie jak w 2014 roku, tak i w tym w ramach Nutella Mini Tour de Pologne zostanie rozegrany Puchar Młodzików. To wyścigi przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską. Odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych.    

 

72. TOUR DE POLOGNE – 02-08.08.2015
I ETAP, 02.08.2015           Warszawa – Warszawa, 122 km
II ETAP, 03.08.2015         Częstochowa – Dąbrowa Górnicza, 146 km
III ETAP, 04.08.2015        Zawiercie – Katowice, 166 km
IV ETAP, 05.08.2015        Jaworzno – Nowy Sącz, 220 km
V ETAP, 06.08.2015         Nowy Sącz – Zakopane, 223 km
VI ETAP, 07.08.2015        BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska, 174 km
VII ETAP, 08.08.2015      Kraków – Kraków, 25 km

 

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.