IV Memoriał

IV Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej odbył się w dniach 14-16 września 2012r.  w katowickim "Spodku"

pod Honorowym Patronatem Pań Prezydentowych: Jolanty Kwasniewskiej i Danuty Wałęsy.

 

Podczas IV edycji Memoriału, wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, przygotowaliśmy rozgrywki europejskich klubów siatkowych kobiet: Crvena Zvezda Belgrad, Dynamo Moskwa, Azzerail Baku oraz Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Odbyły się również konferencje sportowe, pokazy ratownictwa oraz prezentacje fundacji charytatywnych z całego kraju. Ponadto, tradycyjnie przez trzy dni była prowadzona akcja informacyjna na temat krwiodawstwa oraz transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego, a także akcja honorowego krwiodawstwa oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

    

 

Organizatorzy: Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej, Polski Związek Piłki Siatkowej, Urząd Miasta Katowice

Współorganizatorzy: Agencja Kapitałowo-Promocyjna „Irba” Sp. z o.o., Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Fundacja 777, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Spodek” w Katowicach, Śląski Związek Piłki Siatkowej

Patroni Medialni: TVP Sport, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, Onet.pl

Media wspierające: Trybuna Górnicza, Europerspektywy, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, Siatka.org

 

Na Memoriałowe rozgrywki przybyło wiele grup zorganizowanych, wśród których znalazły się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich z województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Przybyły również kluby sportowe z województwa śląskiego i wielkopolskiego.

 

Skład drużyn

W IV Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej wzięły udział cztery drużyny siatkarskie:

Crvena Zvezda Belgrad w składzie: Jadranka Budrović, Katarina Marinković, Mina Popović, Maja Simić, Maja Stevanović, Teodora Pusić, Sara Vojnić Purcar, Ana Bjelica, Jovana Stevanović, Milica Kubura, Ljubica Kecman Nikolina Lukić.

Azerrail Baku w składzie: Sara Anzanello, Arielle Wilson, Luna Carocci, Tina Lipicer-Samec, Milena Sadurek, Megan Hodge, Ana Grbac, Hiroko Matsuura, Ino Akiko, Vendula Adlerova, Alice LoCascio.

Dynamo Moskwa w składzie: Nataliya Goncharova, Maria Perepelkina, Maria Zhadan, Ekaterina Krivets, Juliia Morozova, Elena Ezhova, Anastasia Markova, Yagodina Liubov, Daria Chikrizova, Valeriya Goncharova, Marina Akulova, Natasza Osmokrović, Anna Makarova.

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza w składzie: Maja Tokarska, Frauke Dirickx, Magdalena Śliwa, Krystyna Strasz, Aleksandra Liniarska, Ivana Plchotova, Elżbieta Skowrońska, Charlotte Leys, Katarzyna Zaroślińska, Joanna Szczurek, Natalia Nuszel, Milena Stacchiotti, Joanna Kaczor.

              

 

Piątek, 14.09.2012

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Crvena Zvezda Belgrad 3:1 (23:25, 25:17, 25:12, 25:15)

Spotkanie otwierające czwartą edycję Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej zostało rozegrane pomiędzy Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza a serbskim zespołem Crvena Zvezda Belgrad. Pierwsza partia, mimo kilkupunktowej przewagi dąbrowianek przez większą część, padła łupem gości z Belgradu. Młode Serbki odrobiły stratę w samej końcówce, zwyciężając 25:23.

Znacznie pewniej Polki zagrały w drugim secie. Jedynie do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się systemem "punkt za punkt", a po minutowym odpoczynku do skutecznego ataku ruszyły podopieczne Waldemara Kawki. Dobra gra w przyjęciu i w ataku poskutkowała, dzięki czemu MKS wygrał 25:17.

Z wysokiego "C" zawodniczki z Dąbrowy Górniczej rozpoczęły trzecią odsłonę. Ich przeciwniczki przez długi czas nie potrafiły zdobyć punktu (8:0). Czas wzięty przez szkoleniowca Crveny Ratko Pavličevicia, nie przyniósł oczekiwanych efektów, co wykorzystały zdobywczynie Pucharu Polski. Na pozycji rozgrywające bardzo dobrze spisywała się doświadczona Magdalena Śliwa, a na libero przyzwoicie zaprezentowała się Włoszka, Milena Stacchiotti (25:12).

Niespodziewany przebieg miała pierwsza faza czwartej partii. Trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej miały siatkarki z Belgradu. Chwila oddechu pomogła MKS-owi, dzięki czemu zawodniczki z Zagłębia Dąbrowskiego powróciły na "dobrą drogę" (16:12). Do końca setu dominujący głos miały brązowe medalistki PlusLigi Kobiet, które zwyciężyły 25:15, a w całym spotkaniu 3:1.

 

Azerrail Baku - Dinamo Moskwa 0:3 (21:25, 15:25, 18:25)

Ciekawie zapowiadające się starcie moskiewskiego Dinama z drużyną Azerrail Baku rozczarowało. Naszpikowana gwiazdami ekipa z Azerbejdżanu nie potrafiła nawiązać walki z silnym zespołem z Moskwy. Jedynie w pierwszej partii podopieczne Alessandro Chiappiniego zdołały przekroczyć granicę dwudziestu punktów (20:25). Kolejne sety były zdominowane przez Dinamo. Wpierw zawodniczki z Rosji zwyciężyły 25:15, by kilkadziesiąt minut później wygrać 25:18, a w całym meczu 3:0.

 

15.09.2012, Sobota

Azzerail Baku - Crvena Zvezda Belgrad 2:3 (23:25, 25:20, 15:25, 25:16, 15:17)

Drugi dzień Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej przyniósł zaskakujące rozstrzygnięcia. W pierwszym meczu przyszło się zmierzyć drużynom Azerrail Baku i Crveny Zvezdy Belgrad. Przez długi czas wydawało się, że premierowa odsłona padnie łupem siatkarek z Azerbejdżanu. To one przez większość czasu utrzymywały wyraźną przewagę. Jednak chwile przestoju w końcowej fazie seta pozwoliła uwierzyć Serbkom, że są w stanie wywalczyć zwycięstwo. Mimo czteropunktowej straty do przeciwniczek (18:22) zdołały doprowadzić do remisu i zwyciężyć 25:23.

Bardzo podobny przebieg miała kolejna partia. Jedyną różnicą było utrzymanie koncentracji przez Azerrail od pierwszej do ostatniej piłki. Podobnie jak w pierwszym secie zespół z Baku dosyć szybko "odskoczył" rywalkom (11:6). W najważniejszym momencie Crvena Zvezda była bliska wyrównania (20:21), jednak dobre rozwiązanie taktyczne trenera Alessandro Chiappiniego skutecznie im to uniemożliwiły. Azerrail Baku wygrał 25:20.

W trzecim secie zmienił się obraz gry w obu drużynach. Poniżej poziomu prezentowały się siatkarki z Baku, co wykorzystały Serbki. Dobra gra w obronie i skuteczne ataki pozwoliły im odnieść zwycięstwo 25:15.

Po zmianie stron stroną dominującą stała się ekipa Azerrail. Tym razem Milena Sadurek z koleżankami nie pozwoliły na zbyt wiele zawodniczkom "Czerwonej Gwiazdy", wygrywając 25:16. Najbardziej emocjonujący był tie break. Obie drużyny walczyły o każdą piłkę, co przełożyło się na wyrównaną grę "punkt za punkt". W walce na przewagi lepsze okazały się mniej doświadczone Serbki (17:15).

 

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Dinamo Moskwa 0:3 (21:25, 23:25, 22:25)

Trzy sety wystarczyły do wyłonienia zwycięzcy drugiego sobotniego spotkania. Dąbrowianki miały olbrzymią szansę na pokonanie Dinama Moskwa. W pierwszej odsłonie MKS grał skutecznie do drugiej przerwy technicznej (16:15). Niepokój, jaki wkradł się w ekipę z Zagłębia nie uniemożliwił pokonanie Rosjanek. To przyjezdne zdobyły kilka punktów z rzędu, dzięki czemu wygrały 25:21.

Siatkarski dowodzone przez Waldemara Kawkę przez długi czas prowadziły również w drugiej partii (16:12). Podobnie do seta poprzedniego, przewagę szybko roztrwoniły, a w końcowym rozrachunku przegrały 23:25.

Zdecydowanie największą siłę rażenia w ataku moskiewskie Dinamo miało w trzeciej odsłonie. Podopieczne Svetlany Ilić jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną prowadziły trzema punktami. Przewagę "dowiozły" do samego końca, wygrywając 25:22, a cały mecz 3:0

 

16,09.2012, Niedziela

Crvena Zvezda Belgrad - Dinamo Moskwa 1:3 (25:21, 13:25, 19:25, 17:25)

Ostatni dzień zmagań w katowickim "Spodku" nie dostarczył kibicom zbyt wielu emocji. Jedyną niespodzianką była utrata seta przez Dinamo Moskwa w meczu z drużyną z Belgradu. Moskwianki, które dotąd nie przegrały żadnej partii, nie "weszły" prawidłowo w spotkanie, oddając Crvenie Zvezda pierwszą odsłonę. W kolejnych partiach nie było już żadnych nieprzewidzianych rezultatów. Trzy wygrane do 13, 19 i 17 dały zwycięstwo 3:1, dzięki któremu Dinamo zajęło pierwsze miejsce w IV Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej.

 

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Azerrail Baku 3:0 (25:20, 25:19, 25:16)

Na zakończenie Memoriału kibice mogli podziwiać w akcji MKS z Dąbrowy Górniczej oraz Azerrail Baku. Wszyscy mieli nadzieję, że oglądną ciekawe i wyrównane widowisko, lecz po nieco godzinnej grze musieli być rozczarowani. Bardzo dobrze dysponowana w tym dniu ekipa Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza pokonała w trzech setach (do 20, 19 i 16) słabo prezentujący się Azerrail. Po ostatnim gwizdku odbyła się uroczysta dekoracja drużyn, wręczenie nagród indywidualnych oraz odznaczenie ludzi związanych z promowaniem krwiodawstwa i szpiku kostnego.

Nagrody indywidualne dla zawodniczek IV Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej
I Miejsce
zdobyła drużyna Dynamo Moskwa
II Miejsce zdobyła drużyna Tauron MKS Dąbrowa Górnicza
III Miejsce zdobyła drużyna Crvena Zvezda Belgrad
IV Miejsce zdobyła drużyna Azerrail Baku

Nagrody indywidualne IV Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej:
Najlepsza atakująca:
Katarzyna Zaroślińska (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza)
Najlepsza blokująca: Jovana Stefanović (Crvena Zvezda Belgrad)
Najlepsza rozgrywająca: Magdalena Śliwa (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza)
Najlepsza przyjmująca: Anna Makarowa (Dynamo Moskwa)
Najlepsza libero: Teodora Pusić (Crvena Zvezda Belgrad)
Najlepsza zagrywająca: Natalia Nuszel (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza)
MVP: Natasza Osmokrović (Dynamo Moskwa)

 

Krwiodawstwo
Tradycyjnie przed trzy dni była prowadzona akcja informacyjna na temat krwiodawstwa oraz transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego. Od 15 – 16.09.2012 w ramach IV Memoriału, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zorganizowało akcję honorowego krwiodawstwa oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Podczas przeprowadzonej akcji:
57 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego
88 osób zarejestrowało się jako dawcy krwi
39 600 ml krwi oddanej donacji

Fundacje i wystawcy
W IV Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej udział wzięło 12 fundacji. Wśród nich były: Fundacja Caritas Archidiecezji Katowickiej (Lędziny), Fundacja Art Of Living Poland (Warszawa), Fundacja Iskierka (Chorzów), Stowarzyszenie Transplantacji Serca (Zabrze), Fundacja Transplantacja –Dar Życia (Wolbrom), Fundacja MATIO (Kraków), Fundacja Transplantacja OK. (Warszawa), Fundacja Gwiazda Nadziei (Warszawa), Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis (Katowice), Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca (Zabrze), Fundacja In Corpore (Katowice).

 

 

           

 

 

 

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.