Jak zostać dawcą?

Żeby zostać dawcą należy być zdrową osobą pomiędzy 18 a 55 rokiem życia.

Po wypełnieniu deklaracji, potencjalnemu dawcy pobiera się kilka mililitrów krwi lub wymaz z policzka do badania wstępnego. Dane trafiają do krajowego, a następnie do ogólnoświatowego rejestru.

Gdy ochotnik kwalifikuje się do zostania potencjalnym dawcą, jego dane i wyniki badań są zapisywane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego Poltransplantu. Co miesiąc rejestr Poltransplantu wysyła wyniki HLA dawców do bazy światowego rejestru dawców: BMDW (Bone Marrow Donor Worldwide). W momencie gdy dawca wykaże wstępnie zgodny układ tkankowy z potrzebującym pacjentem, rozpoczyna się procedura doboru. Ma ona na celu wykazanie wykluczenia lub zgodności antygenową dawcy z chorym, a polega na:

- ponownym kontakcie z dawcą
- ustaleniu jego stanu zdrowia
- potwierdzeniu chęci oddania szpiku kostnego
- przeprowadzeniu szczegółowych badań

Następnie przeprowadza się kolejne badania w placówce najbliższej miejsca zamieszkania dawcy, a ewentualne wszelkie koszty przejazdu, koszty ubezpieczenia i ewentualnego pobytu w hotelu są pokrywane przez rejestr.

Jeżeli potwierdzi się zgodność między dawcą a chorym, rozpoczyna ostateczna kwalifikacja medyczna odbywająca się w jednym z ośrodków transplantacyjnych najbliżej miejsca zamieszkania dawcy, po której następuje nastąpi przygotowanie i pobranie szpiku lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010r. w sprawie ośrodków dawców szpiku.

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.