Pobieranie szpiku kostnego

Pobieranie komórek odbywa się metodą bezinwazyjną zwaną aferezą. Afereza polega na podłączeniu dawcy do bezszelestnej aparatury filtrującej jego krew. Celem zabiegu jest uzyskanie komórek, posiadających zdolność rekonstrukcji układu krwiotwórczego, które mogą następnie służyć jako materiał przeszczepowy. Cały proces odciągania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej trwa od 2 do 4 godzin. Krew zubożona o jakieś 2% niezbędnych dla biorcy komórek, wraca do dawcy. Podstawową zaletą tego zabiegu jest możliwość pobrania materiału przeszczepowego znieczulenia ogólnego.

Druga metoda polega na pobraniu szpiku z talerza biodrowego. Pobranie szpiku w tym przypadku odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Dawca następnego dnia po pobraniu wraca do domu.

Szpik, podobnie jak krew podlega ciągłej regeneracji, więc oddając go dawca nic nie traci. Jest to procedura bezpieczna i nie stanowiąca żadnego uszczerbku dla zdrowia.

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.