Ulgi dla krwiodawców

W A Ż N E
!!!Jeśli w ciągu ostatniego roku- 2015- oddałeś nieodpłatnie krew lub jej składniki, pamiętaj o ulgach dla krwiodawców!!!
(źródło informacji: http://www.pit.pl/darowizny-krew/)

Promując politykę honorowego oddawania krwi, wprowadzona została ulga podatkowa. Odliczenie ulgi podatkowej przysługuje tylko w przypadku darowizny krwi.
Nie przysługuje natomiast podatnikowi, który przekazał ją odpłatnie (sprzedał).


(fot.: Broszura Informacyjna Ministerstwa Finansów)

Ulga dla krwiodawców jest jedną z ulg z tytułu darowizn, dlatego limity kwotowe rozpatruje się w jej przypadku łącznie z darowizną na cele kultu religijnego oraz darowiznami na rzecz pożytku publicznego. Należy pamiętać, że wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu.

Darowizna krwi odliczana jest od dochodu i zakłada odliczenie ekwiwalentu za krew, który przysługiwałby dawcy, z tytułu przekazania określonej ilości krwi. Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. obowiązującą wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi). Teoretycznie 1 litr krwi wyceniony został na 130 złotych, a litr osocza na 170 złotych (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. Dz.U. 2004 nr 263 poz. 2625). Jednak urzędy skarbowe nie rozróżniają osobnej ceny na osocze i krew, w związku z czym na jedno i drugie obowiązuje ta sama wartość ulgi – 130 zł za litr.

Uwaga: otrzymane nieodpłatnie, w związku z oddaniem krwi, soczki/ kawy/ herbaty i czekolady nie są płatnością za krew. Stanowią one metodę na odżywienie organizmu i powrót do stanu pozwalającego na normalne funkcjonowanie.

Zobacz także: Broszura Informacyjna Ministerstwa Finansów

 

Mapa dojazdowa
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.