W dniach 17-19 września 2010 w katowickim Spodku odbył się II Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Impreza, której mottem przewodnim było hasło „Podaruj innym cząsteczkę siebie”, po raz kolejny spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności.
Już po zakończeniu zeszłorocznej edycji organizatorzy zapowiadali, że kolejny Memoriał będzie jeszcze ciekawszy dla kibiców żeńskiej siatkówki. Trzeba przyznać, że dotrzymali słowa, choćby dlatego, że tegoroczny Memoriał został przedłużony do 3 weekendowych dni, a zaproszenie do rozgrywek przyjęły reprezentacje narodowe Czech, Serbii, Chorwacji i oczywiście Polski. Dla wszystkich drużyn był to ostatni bardzo ważny sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które 29 października rozpoczną się w Japonii.
Głównym założeniem twórców Memoriału jest przede wszystkim pamięć o Agacie Mróz – Olszewskiej, wyjątkowej postaci i wybitnej sportsmence, a promowanie poprzez sport i kulturę idei krwiodawstwa , krwiolecznictwa i przeszczepów szpiku kostnego. Jak doskonale wiemy, sytuacja w Polsce w tej kwestii systematycznie się poprawia, ale i tak mamy wiele zaległości do nadrobienia by osiągnąć poziom czołowych państw europejskich, lub Stanów Zjednoczonych. Memoriał niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia w sposób znaczący liczby dawców krwi, czy powiększania rejestrów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Świadomość społeczna rośnie – to na pewno, ale nie oszukujmy się – jest tu jeszcze wiele do zrobienia.
W Spodku gościły także fundacje, które prezentowały swoje działania na rzecz innych. Były to m.in.: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja „Iskierka” i wiele innych.
Oprócz czołowych europejskich siatkarek każdego dnia Memoriału publiczność miała okazję podziwiać artystów sceny i kabaretu. Gwiazdą pierwszego dnia był pochodzący ze Śląska a znany i lubiany w całej Polsce Piotr Kupicha z zespołem Feel. Następnego dnia kolejna trójka znanych Ślązaków: Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek i Grzegorz Poloczek – czyli kabaret RAK. W niedzielę, jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek sportowych wystąpili artyści związani z Fundacją „Mimo Wszystko” kierowaną przez Annę Dymną, która poprowadziła koncert swoich podopiecznych. Na zakończenie Memoriału scena należała do Ambasador Kultury Śląska – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
W trakcie trwania Memoriału odbyły się trzy konferencje prasowe. Na pierwszej przedstawiono drużyny biorące udział w rozgrywkach. W sobotę została zorganizowana konferencja medyczna z udziałem wybitnych osobistości ze świata medycyny: prof. Sławomiry Kyrcz – Krzemień oraz prof. Pawła Lampe, którzy z krótkich wystąpieniach przybliżyli dziennikarzom zagadnienie krwiodawstwa, krwiolecznictwa, przeszczepów szpiku kostnego i walki chorobą nowotworową. Gośćmi ostatniej, niedzielnej konferencji prasowej byli m.in. Jurek Owsiak, Kamil Durczok i prezydent Katowic Piotr Uszok. Tuż przed rozpoczęciem konferencji, na głównej scenie Spodka wręczono medale i statuetki „Kropla Życia”. Statuetki otrzymali: Adam Plackowski – twórca i pomysłodawca idei malarstwa emocjonalnego, Janina Ochojska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, Tadeusz Duda – krwiodawca, który oddał 100 litrów krwi, wspomniani wcześniej prof. Sławomira Kyrcz – Krzemień oraz prof. Paweł Lampe, Fundacja 777 prowadzona przez Joannę Albińską, Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi w Kleszczowie, znany dziennikarz Kamil Durczok, Miasto Katowice (statuetkę odebrał Prezydent Uszok), Miasto Kraków, oraz Polski Związek Piłki Siatkowej. Statuetkami obdarowano: Jurka Owsiaka i Annę Dymną. Trzecią statuetkę, którą odebrała Magdalena Bochenek, przyznano pani senator Krystynie Bochenek, która zginęła tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem.
Podsumowując zmagania sportowe, z satysfakcją stwierdzamy, że zwycięzcą II Memoriału Agaty Mróz Olszewskiej została reprezentacja Polski z 6 punktami na koncie, druga była Serbia, która zdobyła 5 punktów. Na trzecim miejscu, z czterema punktami rywalizację zakończyła Chorwacja, która wyprzedziła reprezentantki Czech, które uzyskały 3 punkty.
A tak naprawdę zwycięzcami są wszyscy, którzy między 17 a 19 września byli w katowickim Spodku: ci którzy oddali krew, ci którzy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku, ci którzy kupili bilety i byli z nami w ten wrześniowy weekend, sportowcy, artyści, dziennikarze którzy obsługiwali Memoriał i przekazywali idee organizatorów za pomocą mediów. I chociaż nie obyło się bez wpadek, to po prostu świetna, ogromnie pożyteczna impreza, która, miejmy nadzieję, na stale zagości na kulturalno-sportowej mapie Śląska i Polski.
W Memoriałowych rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje:
Czech- 36 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Reprezentacja Czech w ostatnich kilkunastu latach nie notowała najlepszych występów podczas mistrzostw Starego Kontynentu. Najwięcej sukcesów drużyna odnosiła jeszcze jako Czechosłowacja. W 1955 roku Czechosłowacja zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, w 1948, 1958 i w 1971r. stawała na drugim stopniu podium, a w 1950 i w 1987 sięgała po brąz. Już po rozpadzie Czechosłowacji, Czeszki w 1993 roku zdobyły srebrny krążek, a w 1997 brązowy.
Chorwacji – 39 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej. Największym sukcesem reprezentacji Chorwacji w piłce siatkowej kobiet jest, jak do tej pory, zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Europy. Na drugim stopniu podium Chorwatki plasowały się już trzykrotnie – w roku 1995, 1997 i 1999. Wprawdzie na ostatnich czterech mistrzowskich turniejach drużyna Chorwacji medalu nie zdobyła, ale kto wie – może kolejny krążek trafi do nich podczas europejskiego czempionatu w Polsce.
Serbii – 7 drużyna w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej. Drużyna Serbii ma na swoim koncie jeden medal zdobyty na Mistrzostwach Europy. Dwa lata temu w Luksemburgu Serbki uplasowały się na drugim miejscu, w finale ulegając Włoszkom 0:3. W tym roku na pewno więc zespół Serbii będzie chciał poprawić ten rezultat i stanąć na najwyższym stopniu podium.
Polskę reprezentowały zawodniczki: Mariola Zenik, Karolina Kosek, Agnieszka Bednarek-Kasza, Berenika Okuniewska, Katarzyna Zaroślińska, Joanna Staniucha-Szczurek, Anna Werblińska, Milena Sadurek, Paulina Maj, Katarzyna Gajgał, Joanna Kaczor, Aleksandra Jagieło, Joanna Wołosz, Maja Tokarska.
Zobacz również: