Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.
Jeżeli więc jesteś zdrowy oddając krew możesz podarować drugiemu człowiekowi to co najcenniejsze – zdrowie, a nawet życie.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia! Każdorazowo krwiodawca przechodzi badania lekarskie.
KTO MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?
Krew mogą oddać:
– osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
– osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami
Jeśli Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi. Na wizytę w RCKiK lub na akcję wyjazdową (wizyta w ambulansie)wybierz się po posiłku- najlepiej lekkim, beztłuszczowym. Nigdy na czczo. Pamiętaj, aby wypić także więcej płynów- wody i herbaty- nawet ok 1,5-2 litrów. Koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).
Po oddaniu krwi przekonasz się, że naprawdę warto zostać krwiodawcą!
Zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.